İstanbul, Türkiye
Pzt - Cum : 09:00 - 17:00
Ruhunuz Nereye Koşuyor?!

HBR Türkiye son sayısındaki bir makalede ‘iş yaşamında mutluluk kimin sorumluluğunda’ diye soruyor ve mutluluğu sağlamanın sadece işverenin sorumluluğu olmadığını vurguluyordu. Katılıyorum ! Mutluluk dışarıdan değil, içten gelen duygu ve motivasyon ile şekillenen bir olgu. Belki dışarıda yaratılan şartlar mutlu hissetmemizi daha da kuvvetlendirebilir veya kolaylaştırabilir ama iç mutluluğumuzu yaratma bir kişisel farkındalık gerektiriyor.

O zaman soru : Beni ne mutlu ediyor? Çoğumuz için belirsizliği yaratan nokta burası ve bazen yaşamımız boyunca bilinçli yada bilinçsiz mutluluk arayışındayız. Belirli süre nesneler, kişiler, hobiler vs. ile kendimizi oyalıyoruz. Ama gerçek hayat hedefimizi, bizi biz yapacak o tılsımlı alanı bulamamışsak, bir boşluk ve arayış devam ediyor.

Hayat yolculuğunda neler olabiliyor?

Uzun yıllara dayanan iş deneyimimin ardından dönüp baktığımda şahsen en önemli kazanımım Farkındalık! Neyi neden seçtiğimiz, bu seçimin bizi nereye taşıdığı, seçimlerimizin sorumluluğunu üstlenebilmek ve sonucu ile mutlu olmak ya da yenisini arama cesaretini gösterebilmek! Peki farkındalığım nasıl gelişir?

Profesyonel hayat örneği ile ilerlersek; eğer iş seçimlerimizi kariyer yapma, daha fazla gelir kazanmak temelli yapıyor ama bir düzine yıl sonra hala bir boşluk, tatmin etmeyen bir duygu ile yeni arayışlara çıkıyorsak; demek ki bir şeyler eksik kalmış! Tam da bu nokta mutluluğu arama yolunda farkındalık gelişiminin açıldığı nokta olabilir.

Eğer seçiminiz idealist bakış ile yola çıkıp, ne kariyer, ne de kazanç vaat etmeyen bir yolda usanmadan keyifle devam etmek olmuşsa; seçiminiz çoktan bulunmuş bir hedefi ve cesaretli adımları adresleyebilir. Ancak ruhunuz oralarda olsa da gerçek değerinizi ortaya koyamıyor olabilirsiniz!

Özetle ister kişisel hayatımızda, ister profesyonel hayatımızda mutluluk, başarı, kazanç, güven, üretkenlik ve birçok beklentinin temelinin kişisel farkındalık ve bu temelde gelişime açık olmak olduğuna inanıyorum. Kendinizin farkındaysanız ruhunuz da orada olmaz mı !?

Ben kimim? Farkındalığım nasıl gelişir?

Hiçbirimiz mükemmel değiliz ama diğerlerinden daha iyi olabiliriz. Güçlü yönlerimizin ne olduğunu bulabilmek, bu temelde yapmaktan keyif alacağımız alanlarda çalışabilmek ve ruhumuzu değeri ile yansıtabilmek hayatın şifresini bulabilmek gibi ! ☺


Harrison Assessments ile tanışmak hayatımdaki gecikmiş dönüm noktalarından biri oldu. Önce farkındalık, sonra yüzleşmeler! Yüzleşmeler zor zamanlar, ama kutlanması gereken zamanlar ! Hafiflemek ve başka bir gezegene geçiş yapmak gibi !☺

Harrison Assessments kimdir?

Memnuniyet teorisini temeline alan, insanı tüm boyutları ile ele alarak, sizi sizden çok daha iyi tanıyan, ruhunuzu işinize nasıl yansıtabileceğiniz konusunda oldukça net bir yol gösteren, kişiliğinize değil tercihlerinize önem veren Harrison Assessments özetle, kişilerin iş ortamlarında mutluluğunu, kurumların da mutlu çalışanları ile daha başarılı olmalarını sağlayan bir çözümdür. (Kesinlikle bu kadarla da kısıtlı değil)

Bence her bireyin kendini tanıma ve geliştirme yolunda mutlaka çalışması gereken bir çözüm. Yine her kurumun, nesillerin değişen beklentilerine cevap verebileceği ve özellikle sürdürülebilirliğin odağında olan sosyal sermayeyi yeni dönem iş modelleri ile daha verimli ve mutlu yapabilen bir araç.

Dünyanın ve ülkemizin zor bir ekonomik süreçten geçtiği bu dönemde, işinde başarıyı destekleyecek bir bilince sahip olmak, bireyleri hızla hedefe ulaştırabilir.

Kurumlar için ise; kurum hedef ve başarısına coşku ve gururla destek veren yeteneklerle çalışmaları ciddi bir kazanım olsa gerek. Çalışanların bağlılık ve kalıcılıklarının artmasının şirket karlılığı üzerine olan olumlu etkisi artık kanıtlanmış durumda. Siz yeter ki bu ruh nereye koşuyor onu anlayın ve gerekli ortamı beraberce hazırlayın. İster kişisel, ister kurumsal arayışta olun, Harrison Assessments’ın bağlılık ve kalıcılık konusundaki çözümlerine belki sizde göz atmak istersiniz.

Sürdürülebilir Kalkınma ve Harrison Assessments!

Şimdi bunların Sürdürülebilir Kalkınma ile ilgisi mi? Bunu da gelecek yazımızda paylaşalım.

Yaptığımız işe gerçekten ruhumuzu katıyor muyuz? Kendi adıma ruhum ile çıktığım sürdürülebilirlik yolculuğunda aradığımı bulmama, keyifle yaptığım işimi geliştirmeme destek olan, yol gösteren herkese müteşekkirim. Bu yolculukta sizlerle de beraber olabilmek dileklerimle… Sevgiyle kalın..

#harrisonassessments #talent #development #engagement #sustainability #happinessatwork #socialcapital #sustainabledevelopment #socialvalue #yourgreateststrengths #awareness #purpose #development #sdgs #investinpeople #sustain4future #humanresources #emotionalintelligence #careertransition

Çılgın Çağın! Yeni Yönetim (VUCA) Yetkinlikleri Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Endeksi (SDG Index 2018) ve Türkiye