İstanbul, Türkiye
Pzt - Cum : 09:00 - 17:00
Ekosistem ve İnsan!

Ekosistemde bulunan her tür zincir üzerinde önemli bir göreve sahiptir. Bu türlerden birinin yok olması yaşam icin tehditler oluşmasına neden olabilmektedir. (Örnegin cok bilinen arıların yok olması ile besin zincirinin yok olması gibi.)

Vahşi yaşamdaki türler, vahşi ve tehlikeli oldukları için yok olmalarının (özellikle avlanarak!) bir risk teşkil etmeyeceğini düşünmek, ancak naif bir düşünce olabilir. Çeşitli nedenlerle avlanmalarından dolayı Afrika aslanının nüfusu son 75 yılda %90 azalmıştır. Afrika halkı, kendi evcil hayvanlarını ve ailelerini korumak amaçlı aslan ve benzeri türleri belki nispeten haklı bir nedenle avlasalar da, bu avlanmanın nedenlerini azaltmak için bölgede ciddi çalışmalar yapılmaktadır. (National Geographic linkinden izleyebilirsiniz)

Ancak en hain olanı sadece keyif ve kendi gücünü – özellikle eşit olmayan şartlarda !- göstermek için bu hayvanların avlanmalarıdır. Bu türlerin yok olması ekosistem icin yıkıcı sonuçlar doğurma kapasitesine sahiptir. A future for big cats!

Küçüklüğümde belgesellerde benzer türlerin zebra, ceylan, antilop, manda gibi kendinden güçsüz olduğunu düşündüğüm hayvanları avlamasına üzülür ve kızardım! Doğanın işleyişine biraz daha hakim olduktan sonra normalleşen bu algı sonrası, artık tek ANORMAL gelen insanlar tarafindan garip nedenlerle vahşi türlerin ve daha birçok vahşi olmayan türün avlanmaları!

İnsan gezegenin sahibi yada uzerindeki tek tür degildir. Ama en çok zarar verenidir! Vahşi yada değil ekosistemdeki her tür yaşam hakkına sahiptir ve varlıkları insan türünün devamlılığı icin önemlidir. Kısacası hepimizin bilmesi gereken en önemli mesaj: Doğaya ve hayvan türlerine verilen her zarar, çok daha kuvvetli bir şekilde insan türüne zarar verecektir.

Konunun anlatılabilecek sayfalarca detayı olabilir. Ancak bu yazının asıl nedenine gelirsem, yukarıda yer alan National Geographic linki ve asağıda yer alan HS linki vahşi doğadaki türlere adil bir ortam sağlamak ve türlerinin devamlılığını sağlamak amaclı açılan kampanyalar içindir. İmzalamanız dileği ile.🙏

Take action to end lion exploitation:  (via @HumaneSociety)

#sustainability #ecosystems #humanlife #respecttolife #savetheanimals #savethebigcats #svsturkiye

Anlamlı İşler & Sürdürülebilirlik Ekmek tüketimini azaltmak çözüm mü !